O ZIMNEJ PORCELANIE

czwartek, 21 września 2017

Historia

Próbowałam znaleźć informacje dotyczące początków zimnej porcelany,kto ją wymyślił i zapoczątkował. Ciężko jednak dojść do takich informacji pomimo,że zimna porcelana jest już znana(jak niektóre źródła podają)od połowy XVIII w.

Analiza,którą przeprowadziłam z dostępnych mi informacji jest moją analizą i nie koniecznie jest wyczerpująca-w miarę poznawania kolejnych wiadomości będę dzieliła się nimi na bieżąco;)

Zimna porcelana w Polsce nie jest jeszcze tak popularna jak np.w Portugalii(występuje pod nazwą''porcelana fria''),Meksyku( pasta flexibla),Wielkiej Brytanii(cold porcelain). Wielu artystów na całym świecie potrafi wykonać przepiękne figurki z zimnej porcelany- szczególnie podziwiam Lulu Mendoza i Jorge Rubicce,choć pewno wielu jeszcze zasługuje na wyróżnienie.  Podałam tych dwóch artystów,ponieważ ich szczególnie zapamiętałam;)
Nie spotkałam w Polsce artysty zajmującego się tworzeniem tylko w zimnej porcelanie.

Zalety

Zimna porcelana urzekła mnie przede wszystkim swoją delikatnością,miękkością,jedwabistym dotykiem,ale także swoją wytrzymałością. Zaczynając swoją przygodę z modelowaniem i rzeźbą próbowałam różnych mas i glinek. Niektóre zasługują na moje uznanie,inne nie.Modeliny,te,które powszechnie uważane są za miękkie-nie zawsze takie są-a trzeba dodać,że ich koszt nie jest niski. Zimna porcelana jest o tyle wspanialsza,że:
-wykonuję ją sama w domciu;)
-jest miękka i elastyczna
-nie muszę jej wypalać lub suszyć w piecyku,gdyż wysycha na powietrzu;)
-barwię ją na dowolny kolor
-jest bardzo wytrzymała.
Oczywiście można ją uszkodzić,ale w porównaniu z innymi glinkami bije rekordy;)

Wady

Dla mnie jej wadą jest to,że figurki nie nadają się do ogrodu-warunki atmosferyczne źle wpływają na zimną porcelanę. Nie powinno się jej też wystawiać na działanie promieni słonecznych-z czasem kolor mógłby ulec odbarwieniu. Jeżeli ktoś nie potrafi wykonać zimnej porcelany jej koszt jest wysoki.

7 komentarzy

  1. Ciekawy wpis i równie ciekawy blog. A jeśli mówimy o porcelanie, to zapraszam na http://lenahurt.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis, bo przyznam, że wcześniej oz zimnej porcelanie wiedziałam nie wiele, ale dzięki Tobie się to zmieniło:) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Marto, a tworzenie biżuterii z zimnej porcelany? Czy taka biżuteria jest może być trwała i np. latem przy wysokich temperaturach nie będzie się odkształcała? Może to głupie pytanie, ale bardzo ciekawy materiał ta zimna porcelana😃...A Ty masz doświadczenie i na pewno przetestowałaś różne opcje😉...
    Serdecznie Pozdrawiam
    Marzena

    OdpowiedzUsuń
  4. Zima porcelana zachęca, ale czy można zrobić z niej doniczki? Woda przy podlewaniu ją uszkodzi?

    OdpowiedzUsuń
  5. Marto chcislabym spytac czy mozna zamowic u ciebie forme głowki. Nie lepie duzo ale model glowki jest mi konieczny do innych instslacji

    OdpowiedzUsuń