Co będzie potrzebne :
Szklanka kleju wikol
Szklanka skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
1 łyżeczka oliwki dla niemowląt
1 łyżka octu
0,5 łyżeczki gliceryny(opcjonalnie,jeżeli jest oliwka z gliceryny można zrezygnować)
Krem Nivea.
Do garnka teflonowego wlewamy ocet,oliwkę,glicerynę i klej. Mieszamy te składniki ,następnie dodajemy skrobię i mieszamy-podgrzewamy na lekko nagrzanym piecyku. Masa nie powinna nagrzać się zbyt mocno,bo będzie zbyt twarda.
Cały proces ogrzewania masy trwa około 7 minutek;)
Kiedy widzimy,że masa zaczyna się łączyć w jedną całość i ładnie odchodzi od łyżki(drewnianej),wyjmujemy ją na blat posmarowany kremem. Ja używam kremu Nivea. Smarujemy obficie dłonie i wyrabiamy naszą masę;) Proszę uważać by się nie poparzyć,ponieważ masa na początku jest jeszcze gorąca.
Wyrabiamy masę tak,by stała się gładka i elastyczna.
Kiedy uznamy,że masa jest już odpowiednia,smarujemy ją kremem i zawijamy w folię spożywczą. Tak przygotowaną zimną porcelanę zostawiamy by "odpoczęła". Ja masę wykonuję wieczorem,a rano jest już gotowa do pracy;)
Wykonanie zimnej porcelany nie jest trudne,choć na początku może się tak wydawać. Pamiętam dobrze swoje początki i przyznam szczerze,że nie raz chciałam się poddać-masa wychodziła mi albo zbyt luźna,albo zbyt twarda...Zawsze jednak próbowałam ją jakoś ratować;)Kiedy była za twarda dodawałam kleju i kremu,a do zbyt luźnej skrobi. Życzę Wam,aby Wasze próby były udane,a praca z zimną porcelaną stała się przyjemnością;)
Dzięki za podzielenie się przepisem :) Może kiedyś skorzystam :)
OdpowiedzUsuńProszę bardzo;)
UsuńDzięki za podzielenie się przepisem :) Może kiedyś skorzystam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo za przepis.
OdpowiedzUsuńBardzo bardzo dziękuję za przepis, gdybym to widziała w niedzielę nie zepsułabym 250 gram wikolu, tyle samo skrobi kukurydzianej i dodatków, no ale przecież na czymś się trzeba uczyć :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Proszę;) Pozdrawiam serdecznie;)
UsuńJa znam łatwiejszy, ale nie mogę zdradzić tajemnicy ,,mistrzyni" tej techniki, która mi go poleciła:)
OdpowiedzUsuń;)
Usuńmożna w mikrofali i na zimno,ale wydaje mi się, że te masy podgrzewane są bardziej elastyczne po wyschnięciu.
UsuńW mikrofali jeszcze nie próbowałam podgrzewać,ponieważ po prostu jej nie posiadam :),ale faktycznie wiele osób podgrzewa masę w ten sposób i nie uważam by był on zły.Elastyczność masy w dużym stopniu zależy także od rodzaju kleju :)
UsuńDziękuję za przepis. Może się kiedyś pokuszę. Zainspirowałaś mnie Swoimi malutkimi bobaskami :))
OdpowiedzUsuńCieszę się :) Warto próbować :)
UsuńSzukałam dobrego przepisu i myślę że tym razem znalazłam.
OdpowiedzUsuńDziękuje za przepis. Jak zrobię to na pewno napiszę.
Proszę próbować-ja korzystam z tego przepisu,choć czasami w razie potrzeby go modyfikuję,ale ogólnie jest dobry ;)
UsuńA jak zabawić na wybrany kolor?
OdpowiedzUsuńZimną porcelanę można barwić farbami olejnymi,barwnikami spożywczymi😊
UsuńA jak zabawić na wybrany kolor?
OdpowiedzUsuńDzięki za przepis - pytanie - czy musi to być oliwka dla niemowląt? nie może być jakikolwiek inny olej? akurat nie posiadam oliwki a nie bardzo chcę kupować dla 1 łyżeczki;)
OdpowiedzUsuńKiedyś również nie miałam oliwki pod ręką,a bardzo potrzebowałam masy,więc użyłam oleju do smażenia-masa również wyszła :)
UsuńCzy zamiast gliceryny można użyć wazeliny kosmetycznej bo akurat mam wazelinę.
OdpowiedzUsuńMyślę,że tak-chyba nawet kiedyś próbowałam z wazeliną i z tego co pamiętam masa się udała :)
UsuńDlaczego moje figurki po wyschnięciu robią się jakby przeżroczyste?
OdpowiedzUsuńJeżeli nie doda się do masy żadnego barwnika,farby,figurki będą przeźroczyste ze względu na skład masy-czyli klej,który po wyschnięciu jest transparentny ;) Po dodaniu barwnika,lub zabarwieniu farbą olejną problem zniknie ;) Można również malować suche ozdoby,figurki farbami akrylowymi :)
UsuńWitam serdecznie. Czy figurki zrobione z masy mają wyschną naturalnie czy jakoś się je suszy w piekarniku czy inaczej ?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Figurki z zimnej porcelany wysychają na powietrzu :)
UsuńWitam serdecznie. Czy garnek po użyciu jest do wyrzucenia, czy może wrócić do kuchni na półkę?
OdpowiedzUsuńJa osobiście używam jednego garnka do zimnej porcelany i nie używam go w kuchni :)
Usuńmam pytanko czym barwic najlepiej zimna porcelane
OdpowiedzUsuń:) Farby olejne,barwniki spożywcze :)
UsuńWitam cieplutko, to prawda, olejne farby nie zmieniają konsystencji - plastyczności masy. Z kolei (na rosyjskich portalach) do subtelnego cieniowania płatków (np. kwiatów jabłoni) używa się suchych pasteli, skruszonych nożykiem. W postaci pudru nanosi się barwnik małym pędzelkiem lub puszkiem/gąbeczką do makijażu. Zauważyłam, że cieniuje się, kiedy porcelanowe płatki nie są całkiem suche i twarde. Sama nie próbowałam jeszcze, ale.....
Usuńps. jaki fajny blog! Poprawna polszczyzna i sympatyczni goście. Pozdrawiam wszystkich.
Dziękuję za ten komentarz :) Miło mi,kiedy Osoby odwiedzające mojego bloga czują się tutaj dobrze :) Pozdrawiam serdecznie :)
UsuńWitam serdecznie :) Dziękuję bardzo:) Na pewno w wolnej chwili skorzystam z porad :)
OdpowiedzUsuńwitam probowalam i niestety nie udalo sie moze nastepnym razem .Zbila sie i miejscami miala kluski .musze pocwiczyc
OdpowiedzUsuńPrzykro mi,dodam tylko na zachętę,że zanim ja opanowałam technikę podgrzewania masy upłynęło sporo czasu,nie mówiąc już o ilości zepsutej masy,która lądowała w koszu ;) Warto próbować,życzę powodzenia ;)
UsuńWitam, u mnie też czasem robią się drobne "kluski" ale jak masa trochę poleży, to można spróbować ją jeszcze raz wyrobić, zazwyczaj to pomaga i i grudki znikają :)
UsuńDodam jeszcze, że ja do masy dodaję CMC albo mocnego proszku do mocowania protez dentystycznych (około 2 łyżeczek na 1 szklankę kleju). Masa wtedy jest bardziej plastyczna i lepiej się ją modeluje.
pozdrawiam Iness
Wita Iness :) Dziękuję za te rady,nie próbowałam jeszcze wykonywać masy z CMC czy proszkiem do mocowania protez-muszę koniecznie spróbować :)
UsuńCo to jest CMC?
OdpowiedzUsuńKarboksymetyloceluloza
UsuńJestem wielka, zrobiłam swoją pierwszą zimną porcelanę!!! Ulepiłam z niej kilka kwiatków, są ładne, wyglądają inaczej niż z masy solnej. Uważam,że moja pierwsza masa jest zbyt twarda, ale to nie szkodzi, następna będzie lepsza. Dziękuję bardzo za pokazanie sposobu wykonania masy, dotychczas swoje prace robiłam z masy solnej. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCieszę się,że masa wyszła :) Jeśli masa wychodzi zbyt twarda , prawdopodobnie została przegrzana - można spróbować uratować ją dodając kleju i wyrobić ;) Pozdrawiam .
UsuńWitam, twarze Twoich figurek są bardzo ładne. Czy możesz pokazać sposób wykonania takiej formy.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Miałam w planach pokazanie procesu wykonania takich form... Jak znajdę wolną chwilkę to może i pokażę ;)
UsuńWitam, podziwiam umiejętności. Przymierzam się do zrobienia masy z Twojego przepisu, ale....Mam tylko skrobię ziemniaczaną, kukurydziana jest u nas nie do zdobycia, myślisz że się uda? Czy w związku z tym musze zmieniać proporcje innych składników? Będę wdzięczna za podpowiedź.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Masa wyjdzie jeśli użyjesz skrobi ziemniaczanej- proporcje zostaną bez zmian ;)
UsuńWitam. W jakim celu podgrzewa się masę? Pozdrawiam Sylwia
OdpowiedzUsuńWitam, mam pytanko co do kleju czy może to być inny niż wikol klej do drewna (mieszkam w UK a tu niestety Wikolu nie ma). Pozdrawiam Ewa
OdpowiedzUsuńWitam. Próbuje robić lalki z masy Daas, fimo .wiem ze znajome robią je z zimnej porcelany...ale każda strzeże swojego przepisu.Na ile ta masa po wyschnięciu jest twarda, nie łamliwa. Czy można z niej robić paluszki lalkom, stawy? Pozdrawiam Jola
OdpowiedzUsuńPorcelana jest cudowna :)
OdpowiedzUsuńWitam , Czy mozna uzyc inny klej? wikol jest u mnie niedostepny
OdpowiedzUsuń