10 powodów dlaczego rękodzieło powinno być drogie

piątek, 29 września 2017
data:post.title
   Temat rękodzieła jest dosyć trudny,ale wciąż żywy i aktualny,ponieważ rękodzieło ma swoich zwolenników. I bardzo dobrze 😊
Jednych przyciąga niepowtarzalność i oryginalność projektów innych kontakt z artystą i możliwość uczestniczenia w procesie twórczym.

Niewątpliwie pomaga w tym rozwój wielu platform sprzedażowych rękodzieła jak np. Da Wanda,Artillo,Art Madame, dla rękodzielników sprzedających za granicę Etsy.

Umówmy się na wstępie-rzeczy tworzone przez ceniących się rękodzielników NIGDY nie powinny być tanie.Dlaczego?
Rękodzieło to nie produkt pierwszej potrzeby,ani towar,który znajdziemy w każdym sklepie. 1- RĘCZNA ROBOTA

 Rękodzieło wykonywane jest przez rękodzielników ręcznie-przy pomocy odpowiednich narzędzi i materiałów,ale w całości ręcznie.Począwszy od wizji,poprzez przygotowanie szkicu(tak jest u mnie) dobranie odpowiednich materiałów,potrzebnych narzędzi,stworzenie produktu,wykończenie,spakowanie i wysyłkę-to wszystko jest praca,którą musi wykonać rękodzielnik.Zazwyczaj sam.(nie wspomnę już o sfotografowaniu,opisie i umieszczeniu na platformie sprzedażowej,obróbce graficznej itp.)

 2-ARTYZM

Jak podaje SJP ''Artyzm- talent,kunszt,mistrzostwo,zdolność do tworzenia pięknych,doskonałych dzieł sztuki''
Bardzo wielu rękodzielników osiąga tak wysoki poziom w swoich dziełach,co jest efektem wielu lat nauki i doskonalenia swojego warsztatu.

3-WŁASNY PROJEKT

Rękodzieło artystyczne wykonywane jest zazwyczaj według własnego projektu,wizji,szkicu. Zazwyczaj artyści tworzą dzieło w jednym egzemplarzu więc staje się on unikatem-co musi pociągać za sobą wysoką cenę. Nie mówię tutaj o osobach,które świadomie plagiatują czyjeś dzieło w oczekiwaniu,że za niską cenę zdobędą rynek.

4-MATERIAŁY

Rękodzielnicy,którzy są świadomi swoich wartości i mają wiedzę na temat dostępnych na rynku materiałów,tworzą swoje dzieła tylko z najlepszych. Rzeczy tworzone ręcznie z najlepszych materiałów nie mogą więc być tanie.
Tanie rzeczy są wszędzie,dobrego rękodzieła trzeba poszukać i wiedzieć gdzie szukać.

5-ONE OF A KIND (jedyne w swoim rodzaju)

Rękodzielnik artysta tworzy rzeczy niepowtarzalne,wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Zazwyczaj nie powiela wzorów,więc tworzy unikaty. Czy widzieliście kiedyś tani unikat? 😉
 Tworzy według własnych wzorów i z wielką pasją.

6-NIE MASOWO

Rękodzielnik artysta nie tworzy produktów masowych,które możesz znaleźć w każdym sklepie.
Rękodzieła artystycznego nie da się tworzyć masowo,co z tym idzie,rękodzieło nie jest produktem dla każdego.

7-UMIEJĘTNOŚCI

Rękodzielnik artysta nie urodził się z zasobem wiedzy i umiejętnościami. Swój talent szlifował latami,uczył się od lepszych  i zdobywał wiedzę z pokorą. Ćwiczył swój warsztat pomimo wielu przeszkód i nie poddawał się szybko.
Zdobywał wiedzę na różne sposoby,poświęcając swój czas i pieniądze.

8- RODZINA

Rękodzielnik artysta,który jest człowiekiem,musi jeść,spać,spędzać czas z rodziną,mieć czas tylko dla siebie. Jeżeli więc ktoś nie rozumie podstawowych potrzeb ludzkich-nie powinien komentować wysokich cen dobrego rękodzieła.

9-PAŃSTWO

Żyjemy w wolnym państwie(nie rozwijajmy tematu polityki,bo nie o to mi chodzi). Rękodzielnik,który postanowił,że będzie się utrzymywał z pracy rąk własnych i świadomie bierze odpowiedzialność za swoje decyzje( otwiera działalność gospodarczą) płaci ZUS,ubezpieczenia,księgowość,ponosi wiele innych kosztów-nie może więc sprzedawać tanio z prostej przyczyny-nie utrzyma się na rynku. Inną kwestią jest czy znajdzie odbiorców i sprzeda. To temat na inny post,który pewnie również opiszę.

10-CZAS

Rzeczy tworzone ręcznie zabierają bardzo dużo czasu,bardzo dużo...I to właśnie czas jest tutaj najcenniejszy. Dlaczego rękodzieło jest drogie?
Drogi kliencie płacisz za czas( przygotowanie projektu,wykonanie go,wykończenie,spakowanie,wysyłkę) a także umiejętności( czyli czas,który artysta poświęcił na naukę ). Do tego dochodzą koszty najlepszych materiałów i kilka innych.

Jeżeli więc lubisz mieć rzeczy niepowtarzalne,unikatowe i jesteś świadomym kupcem rękodzieła nigdy nie zadasz pytania -dlaczego rękodzieło jest takie drogie 😉

13 komentarzy

 1. Świetny tekst, mogę się pod nim podpisać rękami i nogami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Aniu,temat faktycznie wciąż budzi wiele kontrowersji,ale warto być świadomym ;)

   Usuń
 2. Cała prawda o rękodziele! Chociaż trudno to niektórym zrozumieć, zwłaszcza tym, którzy twierdzą, że za drogo. Raz miałam taki przypadek - dziewczyna pytała o cenę albumu, pamiątki komunijnej. Stwierdziła, że za dużo wyceniłam, uniosła się honorem i sama postanowiła zrobić. Ale jak zakupiła wszystkie potrzebne materiały i coś tam skleiła, przekonała się, jakie faktycznie są tego koszty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie Gosiu,czasami klient widząc gotowy projekt kompletnie nie ma pojęcia ile czasu,materiału i wiedzy wymagało jego stworzenie. Uświadamianie klientów o procesie twórczym staje się coraz popularniejsze.

   Usuń
 3. Ja również podpisuję się pod Twoim tekstem.
  To przykre,gdy mimo zachwytów nad rzeczą wykonaną w całości ręcznie,po usłyszeniu ceny,ten zachwyt znacznie maleje,często całkowicie ustaje.Cóż,za marny grosz,to można wybierać i przbierać ,ale w chińszczyżnie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie,dlatego uważam,że rękodzieło nie jest dla każdego :)

   Usuń
 4. PS.Cuda wyczarowujesz z tej zimnej porcelany.Jestem zachwycona!
  Na pewno wykorzystam Twój przepis na tą masę,bo już kiedyś próbowałam,ale wtedy nie wyszła:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Wykonanie masy niby nie jest trudne,choć są osoby,które wolą kupić gotową glinkę. Na pewno uda się temu,kto nie odpuści :)

   Usuń
 5. Prawda, materiały nie są tanie a czas poświęcony można liczyć w godzinach a nawet w dniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu dokładnie. U mnie czasami wykonanie rzeźby trwa kilka dni,później wysychanie(oczywiście czasu wysychania nie wliczam w cenę)wykańczanie,ozdabianie... Czas jest tutaj najcenniejszy.

   Usuń
 6. Zgadza się wszystko :)
  Ostatnio w Kazimierzu widziałam jedną babcię, która sprzedawała różne sweterki, czapki, obrusy za tak niską cenę, że aż zabolało.
  Sweter na drutach ręcznie robiony za 60 zł. Szok. Nie wiem jak tak nisko można się cenić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super post. Po pierwsze dziękuje za linki do sklepów, nawet nie wiedziałam że takie są! Po drugie to co tu piszesz to cała prawda, niestety wiele osób sprzedaje rękodzieło żeby sprzedać :( i zaniża cenę, bo albo długo długo nic nie sprzedał po cenie pierwszej, a pilnie potrzebuje gotówki więc z 120 zjeżdża do 60, a po dwa u nas nie docenia się rękodzieł. W ogóle nie docenia się niczego! Najlepiej żeby wszystko dac darmo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio się załamałam bo za ręcznie robione haftowane kolczyki dziewczyna chciała dać max 5 pln a za te większe 7pln... to nawet na materiały by nie starczyło nie mówiąc o czasie pracy i bólu dłoni od robienia tak drobnego haftu, czy tym ile się tej techniki uczyłam, książki które kupiłam... było mi przykro, że ktoś tak tanio wycenił moją pracę. Ta osoba pewnie nie ma w ogóle pojęcia o tym ile to pracy i kosztów ale jednak...

  OdpowiedzUsuń